کرایو تراپی

کرایو تراپی

با پیشرفت علم و تکنولوژی در سال­های اخیر روش‌های درمانی نیز بسیار تغییر پیدا کرده است. یکی از جدیدترین متدهای درمانی کرایو تراپی یا فریزر کردن می‌­باشد. در این روش منطقه مورد نظر در معرض برودت و سرما و کاهش دما قرار داده می­‌شود. کرایو دمای سطح پوست را در طی مدت زمان مشخصی (در اغلب موارد دو یا سه دقیقه) با استفاده از گاز نیتروژن کاهش می­‌دهد. سپس پوست در اثر کاهش دمای ناگهانی واکنش نشان می­‌دهد. هدف از انجام کرایو تراپی کاهش سوخت‌و‌ساز و افزایش بقای سلولی می‌­باشد. یکی از مهم­ترین کاربردهای این روش برداشتن خال دستگاه تناسلی و درمان زگیل تناسلی است. البته باید توجه داشت برای افرادی که دارای نوعی از بیماری هستند که سرما می‌­تواند منجر به شدت آن شود و یا در افرادی که ضایعات پیش‌سرطانی در آن­ها مشاهده است می‌­شود انجام کرایو تراپی ممنوع است.

هر چند انجام کرایو تراپی بسیار آسان به نظر می­‌رسد اما در صورتی که توسط پزشک متخصص و ماهر صورت نگیرد ممکن است عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. برای درمان زگیل تناسلی در ناحیه واژن و دهانه رحم مراجعه به پزشک زنان و زایمان توصیه می­‌شود. زیرا این افراد در تشخیص بیماری‌­های مربوط به زنان از تبحر و امکانات کافی برخوردار هستند. اگر چه متخصصین پوست نیز در این حوزه فعالیت دارند اما بیشتر تمرکز آن­ها بر روی ضایعات خارج از ناحیه تناسل می‌باشد. دکتر سمیرا غفاری پزشک متخصص زنان و زایمان سال‌های طولانی است که با ارائه خدمات ارزنده در حوزه بیماری­‌های زنان توانسته است به یکی از متخصصان معتبر در حوزه زنان تبدیل شود. در صورتی که نیاز به عمل کرایوتراپی دارید با مراجعه به مطب دکتر سمیرا غفاری می­‌توانید اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

ممکن است در صورت نیاز دکتر برای تشخیص قطعی شیوه درمان از روش‌­های زیر نیز کمک بگیرد:

1. آزمایش پاپ اسمیر

2. معاینه لگنی

3. آزمایش­‌های دیگر جهت اطمینان از سلامت سیستم تناسلی

تعداد جلسات لازم برای رفع زگیل با توجه به بزرگی و محل آن می‌­تواند تغییر کند. اما با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن این روش هزینه تعداد جلسات طولانی خیلی زیاد نخواهد بود. برخی افراد به دلایلی مانند احساس شرم از مراجعه به دکتر خودداری می­‌کنند. اما در نظر داشته باشید همواره تشخیص زود هنگام بیماری‌­ها می­‌تواند روند بهبودی بیماری را تسهیل کند. از این رو در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر طبیعی به پزشک متخصص مراجعه کنید. از مصرف خود‌سرانه دارو و یا انجام درمان‌های خانگی اجتناب کنید.

از کاربردهای دیگر کرایوتراپی،درمان سرویسیت های مقاوم به دارو(التهاب دهانه رحم)میباشد .در خانومهایی که از ترشحات واژینال شدید رنج میبرند و علیرغم درمان مناسب هنوز ترشحات افزایش دارند ،کرایوتراپی روش مناسبی میباشد.البته انجام تست پاپ اسمیر و نرمال بودن تست مذکور لازمه انجام کرایوتراپی میباشد.

مطالب مرتبط