کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

یکی از روش‌­های تشخیصی برای بیماری‌­های زنان در ناحیه واژن، گردن رحم و لب­‌های خارجی و ناحیه تناسلی استفاده از کلپوسکوپی می­‌باشد. از مهم­ترین مزایای این روش بررسی دقیق هرگونه ناهنجاری ریز و در اغلب موارد خیلی کوچک است که در معاینه توسط پزشک مشاهده نشده است. در صورتی که پزشک پس از مشاهده نتیجه پاپ اسمیر متوجه تغییرات سلولی غیر‌طبیعی در بدن فرد بیمار شود جهت ارزیابی محل از کلپوسکوپی استفاده می­‌کند. در صورت مشاهده هرگونه بافت غیر‌طبیعی در کلپوسکوپی از بیوپسی برای نمونه‌برداری بافت استفاده خواهد شد.  بیوپسی اطلاعات بسیار ارزشمند و دقیقی را در اختیار پزشک برای اتخاذ روش درمانی صحیح قرار می‌­دهد. پس از مشاهده نتیجه بیوپسی پزشک می­‌تواند نسبت به شروع درمان قطعی اقدام کند.

برای انجام کلپوسکوپی پزشک ابتدا با استفاده از یک اسپکلوم دیواره‌­های واژن را باز کرده و سپس کلپوسکوپی را که در واقع یک میله مجهز به دوربین بسیار ریز است در فاصله چند سانتی‌متری واژن قرار می‌­دهد. اکثر بیماران جز احساس کمی سوزش درد زیادی را تجربه نمی‌کنند. از این رو افرادی که به دلیل ترس از درد انجام کلپوسکوپی را به تاخیر می‌­اندازند بهتر است در کمال آرامش در سریع‌­ترین زمان ممکن نسبت به انجام این روش اقدام کنند.

هر چند کولپوسکوپی هیچ‌گونه عارضه خاصی را در پی ندارد (در برخی موارد محلول­‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته است ممکن است منجر به احساس کمی سوزش در بیمار شود) اما این روش باید توسط پزشک متخصص و مجرب در محیط استریل انجام شود.

دکتر سمیرا غفاری جراح و متخصص زنان و زایمان سال­های طولانی است که در حوزه مراقبت قبل از بارداری، مراقبت بارداری، کرایوتراپی، کولپوسکوپی و .. خدمات ارزنده‌ای را به بیماران خود ارائه کرده است. در صورتی که دچار هرگونه عارضه غیر‌طبیعی مانند ترشحات طولانی مدت واژن هستید مراجعه به پزشک را به تاخیر نیندازید. با توجه به این که دستگاه کولپوسکوپ نقش بسیار مهمی در نحوه تشخیص و کنترل کانسر دهانه رحم دارد دستگاه موجود در مطب خانم دکتر سمیرا غفاری دارای تاییدیه FDA کشور آمریکا می‌­باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد نحوه انجام و قیمت کولپوسکوپی می‌­توانید از مشاوره دکتر غفاری بهره‌مند شوید. (در نظر داشته باشید کولپوسکوپی تنها باید توسط پزشک متخصص تجویز شود) لازم به ذکر است که تاخیر در مراجعه به پزشک و انجام درمان‌های خودسرانه می‌­تواند عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. یکی از مهم­ترین فاکتورهای موثر در درمان بیماری­‌های زنان تشخیص زودهنگام و شروع سریع مراحل درمانی است.

مطالب مرتبط