کرایو تراپی چیست

کرایو تراپی چیست

از زمان‌های بسیار قدیم (2500 سال قبل از میلاد مسیح) از سرما به عنوان یک روش درمانی بسیار موثر استفاده می‌شود. کرایو تراپی در حال حاضر به طور وسیعی برای درمان بسیاری از ضایعات پوستی به کار می‌رود. متخصصان پوست و متخصص زنان بدون نیاز به عمل جراحی، برای درمان ضایعات در پوست از روش کرایوتراپی و یا روش انجماد استفاده می‌کنند. این یک روش درمانی با استفاده از گاز اکسید نیتروژن یا ازت مایع در دمای 190- درجه می‌باشد. از طرفی کرایو یکی از روش‌های بسیار موثر در درمان زگیل‌های تناسلی می‌باشد. در این روش نیتروژن مایع بر روی ضایعه اسپری می‌شود و یا با استفاده از یک اپلیکاتور پنبه‌ای بر رو ضایعه پخش می‌شود.

کرایوتراپی چقدر طول می‌کشد؟

نیتروژن مایع به مدت 6 الی 10 ثانیه بر روی زگیل تناسلی اعمال می‌شود تا اطراف ضایعه به اندازه 1 الی 2 میلی‌متر منجمد شود و به مدت 10 الی 30 ثانیه باقی بماند. البته در نظر داشته باشید این زمان ممکن است با توجه به شرایط بیمار و محل زگیل کمی تغییر پیدا کند.

مزایای کرایو تراپی

این روش دارای مزایای بسیار زیادی است که برخی از آنها عبارتند از:

  • کرایو تراپی قابل اعمال در هر سن و جنسیت است.
  • تمام افراد حتی زنان باردار نیز می‌توانند با صلاحدید پزشک کرایو تراپی را انجام دهند.
  • کرایوتراپی نسبت به سایر روش‌ها مقرون به صرفه می‌باشد.
  • در درمان کرایوتراپی، عود زگیل کمتر از روش‌های دیگر است.
  • خطر خونریزی و عوارض در مقایسه با سایر روش‌ها بسیار کم است.
  • نیازی به بیهوشی نیست، می‌توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

عوارض کرایو تراپی:

هر چند کرایوتراپی یکی از روش‌های درمانی بی‌خطر و ایمن است اما مانند سایر روش‌ها ممکن است دارای عوارض باشد. عوارض کرایو تراپی در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • عوارض زودهنگام: احساس درد در حین عمل سرمادهی، احساس سر درد در پیشانی، تورم بافت زیر جلدی و یا تشکیل تاول
  • عوارض تاخیری: بروز عفونت در محل ضایعه، تب شدید، خونریزی از محل ضایعه، تشکیل میلیا، گرانولاسیون
  • عوارض دائمی: از بین رفتن فولیکول‌های مو، آتروفی، کم رنگ شدن محل ضایعه نسبت به سایر نقاط پوست

در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر‌طبیعی بعد از کرایو تراپی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از کرایوتراپی

مراقبت از محل عارضه می‌تواند عوارض احتمالی انجام کرایوتراپی را به حداقل کاهش دهد. این مراقبت‌ها عبارتند از:

1. در صورتی که بیمار دارای شرایط خاصی نباشد محل زخم باید 24 ساعت در معرض هوای آزاد قرار بگیرد.

2. منطقه تحت درمان باید روزانه توسط آب و صابون بدون رایحه شسته شود. در صورت مشاهده هرگونه تورم و یا تاول در مورد ضرروت انجام بانداژ و یا استعمال پماد باید با پزشک مشاوره شود. انجام هرگونه دستور خودسرانه می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

3. داروهای تجویز شده توسط پزشک شامل مسکن و یا آنتی بیوتیک‌ها باید به طور منظم مصرف شود.

4. در صورت مشاهده هرگونه خونریزی یک گاز تمیز را روی ناحیه تحت درمان فشار داده شود. در صورت قطع نشدن خونریزی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

5. تا زمان بهبودی کامل استفاده از هرگونه مواد آرایشی و یا مراقبتی بدون تجویز پزشک ممنوع می‌باشد.

6. در صورت داشتن علائمی مانند تب، قرمزی و یا تورم در اطراف ناحیه تحت درمان، احساس درد بسیار زیاد، مشاهده ترشحات غلیظ زرد و یا سبز رنگ از محلی که کرایو تراپی بر روی آن انجام شده است، به پزشک مراجعه کنید.

7. در ناحیه درمان شده توسط کرایو تراپی امکان ایجاد قرمزی و تاول وجود دارد. از ترکاندن تاول‌ها در محل زخم اجتناب کنید.


تعداد جلسات کرایو تراپی برای درمان زگیل تناسلی

با توجه به شرایط بدنی بیمار، عمق و اندازه زگیل تناسلی تعداد جلسات درمانی می‌تواند متفاوت باشد. در صورتی که تعداد زگیل‌ها زیاد و اندازه آنها نیز بزرگ باشد تعداد جلسات درمانی بیشتری برای بهبودی کامل نیاز خواهد بود.

هزینه کرایوتراپی

یکی از مهمترین دغدغه افراد هزینه کرایوتراپی است. خوشبختانه هزینه این روش بسیار مقرون به صرفه می‌شود. حتی در صورتی که تعداد جلسات بیشتری برای درمان کامل نیاز باشد با توجه به ارزان بودن تجهیزات کرایوتراپی هزینه نهایی بسیار سنگین نخواهد بود. شما می‌توانید قبل از انجام کرایو تراپی در مورد هزینه و تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبودی کامل با پزشک خود صحبت کنید.


برای درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی باید به چه کسی مراجعه کنیم؟

برخی افراد برای درمان زگیل تناسلی به متخصصین پوست مراجعه می‌کنند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که متخصصین پوست روی زگیل‌های خارج از ناحیه تناسلی کار می‌کنند و برای درمان زگیل تناسلی از امکانات و تجربه کافی برخوردار نیستند. برای درمان زگیل‌های تناسلی زنان پزشک باید آشنایی کامل با دستگاه تناسلی داشته باشد. از این رو بهترین گزینه برای درمان زگیل‌های تناسلی که داخل واژن و یا دهانه رحم قرار دارند مراجعه به پزشک زنان است.

مطالب مرتبط